29 Haziran 2017, Perşembe
Önemli Haber

Seks ve Ölüm

Tantra ve Yoga içsel insanın belli bir haritasına sahiptir. Bu haritayı anlamanız iyi olur; bu size çok yardım eder.

 

Tantra ve Yoga insan fizyolojisinde-gizli fizyolojisinde, bedeninde değil-yedi merkez olduğunu farzeder. Esasında bunlar mecazidir, fakat içsel insana dair bir şeyler anlamak için çok faydalıdırlar. Bunlar yedi çakradır. Birincisi ve en temeli, muladhar’dır. Muladhar denmesinin nedeni de budur: Muladhar en temel, en asli demektir. Mul temel demektir. Muladhar çakrası cinsel enerjinin bulunduğu merkezdir, fakat toplum bu çakraya çok zarar vermiştir. Bu muladhar çakrasının üç açısı vardır: biri oraldır, ağızdır; ikincisi analdır; ve üçüncüsü de cinsel uzuvlardır. Bunlar muladhar’ın üç açısıdır. Çocuk yaşamına oral ile başlar ve yanlış yetiştirildikleri için pek çok insan oralda kalır, asla büyümezler.

Bunun için bu kadar çok sigara içiliyor, sakız çiğneniyor, sürekli yeniliyor. Bu bir oral sabitlenmedir, onlar ağızda kalmışlardır. Öpüşmeyen pek çok ilkel toplum vardır. Esasında çocuk iyi yetiştirilmişse öpüşme ortadan kalkar. Öpüşme insanın oral kaldığını gösterir; yoksa seksin dudaklarla ne ilgisi vardır? İlkel toplumlar medeni insanların öpüştüğünü ilk gördüklerinde güldüler, bunun komik olduğunu düşündüler – birbiriyle öpüşen iki insan! Sadece her tür hastalığı, enfeksiyonu birbirine geçirdikleri için hiç sıhhi de görünmüyor. Ne yapıyorlar? Ve ne için? Fakat insanlık oral kalmıştır. Çocuk oral olarak tatmin olmaz; anne çocuğun istediği kadar meme vermez ona, dudakları tatminsiz kalır. Bunun için çocuk sonradan sigara içmeye başlar, iyi bir öpücü olur, sakız çiğner, iyi bir obur olur. Eğer anneler çocuğun ihtiyacı olduğu kadar meme verirlerse muladhar zarar görmez.

pr_01_37

Eğer sigara içiyorsan bir emzik kullanmayı dene – birden şaşıracaksın – bu, pek çok insana yardım etmiştir. Bunu pek çok insana veriyorum. Eğer biri gelip bana sigarayı nasıl bırakacağını sorarsa, şöyle diyorum, ‘Sadece bir emzik al ve ağzında tut. Boynunda asılı kalsın ve sigara içmek istediğin zaman emziği ağzına koy ve bundan zevk al. Üç hafta içinde şaşıracaksın; sigara içme dürtüsü kaybolmuş olacak.’ Meme bir yerlerde hala cazip; erkeklerin kadınların memelerine bu kadar odaklanmalarının nedeni bu. Hiç nedeni yokmuş gibi görünüyor. Erkekler neden kadınların memeleriyle bu kadar ilgililer? Resim, heykel, film, pornografi, her şey memeye odaklanmış gibi! Ve kadınlar sürekli göğüslerini saklamaya ve göstermeye çalışıyorlar; yoksa sütyen tam bir aptallık! Hem saklayıp hem göstermek bir hile; bu çok çelişkili bir hile. Ve şimdi her aptalca şeyin aşırıya kaçtığı Amerika’da kadınların memelerine kimyasallar, silikon falan enjekte ediyor- lar. Memeleri silikonla dolduruyorlar ki daha büyük görünsün ve şekil kazansın, yetişkin insanlığın görmeyi istediği şekli. Bu çocukça düşünce … fakat insan bir şekilde oral kalıyor. Bu muladhar’ın en aşağı seviyedeki halidir. Sonra bazı insanlar oralı değiştirip anala yapışıyorlar, çünkü ikinci büyük zararı tuvalet eğitimi veriyor. Çocuklar belli bir zamanda tuvalete gitmeye zorlanıyor. Çocuklar bağırsaklarının hareketini kontrol edemez; bu zaman alır, kontrol sağlamaları yıllar alır. Öyleyse ne yapıyorlar? Sadece zorluyorlar, sadece anal mekanizmalarını kapıyorlar ve bu nedenle de anal-odaklı oluyorlar. Dünyada bu kadar çok kabızlık olmasının nedeni budur. Kabızlık çeken sadece insandır. Hiçbir hayvan kabızlık çekmez, vahşi hayatta hiçbir hayvan kabızlık çekmez. Kabızlık daha çok psikolojiktir; bu, muladhar’a verilen bir zarardır.

Ve kabızlık nedeniyle insan zihninde daha pek çok şey gelişir. İnsan bir istifçi olur – bir bilgi istifçisi, para istifçisi, fazilet istifçisi … bir istifçi ve bir pinti olur. Hiçbir şeyi bırakamaz! Neyi yakalarsa onu tutar. Ve bu anal vurguyla muladhar’a büyük zarar verilir, çünkü kadın veya erkek genitale gitmelidir. Eğer oralda ya da analda sabitlenirlerse asla genitale gidemezler. Bu, toplumun şimdiye kadar tümüyle cinselleşmemeniz için kullandığı bir hiledir. O zaman anal-odaklanma o kadar önemli olur ki cinsel uzuvlar daha az önemli hale gelirler. Onun için bu kadar çok homoseksüellik vardır. Anal yönelme ortadan kalkmadıkça homoseksüellik dünyadan kalkmayacaktır. Tuvalet eğitimi büyük ve tehlikeli bir eğitimdir. Ve eğer bazı insanlar genital olursa – bir şekilde oral ya da anala odaklanmayıp genital olmuşlardır – o zaman insanda seks konusunda büyük bir suçluluk yaratılır. Seks günah demektir. Hıristiyanlık seksi o kadar büyük bir günah olarak düşündü ki aptalca bir şeyi önermeye, denemeye çalışıyorlar: İsa’nın mucizeyle doğduğunu, bir kadın-erkek ilişkisinden doğmadığını, Meryem’in bir bakire olduğunu. Seks öyle bir günah ki İsa’nın annesi nasıl seks yapabilir? Diğer sıradan insanlar için tamam … fakat İsa’nın annesinin seks yapması? O zaman İsa, böyle saf bir adam nasıl seksten doğabilir? Bir hikaye okuyordum… Pek iyi görünmeyen genç bir kadın vardı ve annesi onu doktora götürdü.

Bütün konuşmayı anne yaptı, o tür bir kadındı. ‘Hamile,’ dedi doktor. ‘Doktor, siz aptal olmalısınız. Benim kızım daha bir erkeği bile öpmedi! Değil mi kızım?’ ‘Hayır anne, bir erkeğin elini bile tutmadım.’ Doktor koltuğundan kalktı, pencereye yürüdü ve gökyüzüne baktı. Uzun bir sessizlik oldu, sonra anne sordu, ‘Orada bir durum mu var, doktor?’ ‘Hiç de değil, hiç de değil. Sadece geçen sefer böyle olduğunda doğuda bir yıldız görünmüştü ve onu bu sefer kaçırmak istemiyorum!’ Seks o kadar ayıplandı ki ondan zevk alamıyorsunuz. Bunun için de enerji başka bir yerde sabitleniyor: oral, anal, genital. Yukarı çıkamıyor. Tantra bu üç şeyden harap olan insanın rahatlaması gerektiğini söyler. Bunun için Tantra ilk büyük işin muladhar’da olması gerektiğini söyler. Oral özgürlük için bağırmak, gülmek, haykırmak, ağlamak çok faydalıdır. Benim karşılaşma, geştalt seçimimin bu tür bir grup olmasının nedeni budur – bunlar oral sabitlenmeyi rahatlatmaya yardım eder. Ve anal sabitlenmeyi rahatlatmak için pranayam bastrika, hızlı düzensiz soluma çok faydalıdır, çünkü doğrudan anal merkeze vurur ve anal mekanizmayı rahatlatmanızı ve gevşetmenizi sağlar. Bunun için dinamik meditasyonun büyük değeri vardır. Ve sonra seks merkezi: Seks merkezi suçluluk, ayıplanma yükünden kurtulmalıdır. Bunu tekrar öğrenmeye başlamalısınız; ancak o zaman zarar gören seks merkezi tekrar sağlıklı bir şekilde işlev görmeye başlar. Hiç suçluluk duymadan bundan zevk almayı yeniden öğrenmelisiniz. Bin bir çeşit suçluluk vardır.

Hindu zihninde bir korku vardır: Bu meni enerjisi büyük bir enerjidir; tek bir damla bile kaybolsa, siz de kaybolursunuz. Bu, kabız bir tavırdır – istifleyin! Hiçbir şey kaybolmaz. Siz o kadar dinamik bir kuvvetsiniz ki bu enerjiyi her gün yaratmayı sürdürürsünüz. Hiçir şey kaybolmaz. Hindu zihni virya, meni enerjisine çok saplanmıştır; tek bir damla bile kaybolmamalıdır! Sürekli korkarlar. Ne zaman sevişseler kendilerini engellenmiş, sıkıntılı hissederler, çünkü çok fazla enerjinin kaybolduğunu düşünmeye başlarlar. Hiçbir şey kaybolmaz. Enerjinizin bir kotası yoktur; siz bir dinamosunuz – enerji yaratıyorsunuz, her gün enerji yaratıyorsunuz. Esasında ne kadar enerji kullanırsanız, o kadar enerji ediniyorsunuz. O, beden gibi işlev görüyor; eğer kaslarınızı kullanırsanız gelişirler, yürürseniz bacaklarınız kuvvetlenir, koşar- sanız koşmak için daha çok enerjiniz olur. Hiç koşmayan ve birden koşan birinin enerjisi olacağını sanmayın – enerjisi olmaz. Koşacak kas gücü bile olmaz. Tanrının size verdiği her şeyi kullanın ve daha çoğunu kazanın! Onun için, bir Hindu çılgınlığı vardır; istiflemek. Bu, kabızlık gibidir. Ve bir Amerikan çılgınlığı vardır, o da ishale benzer; sadece atın, atmaya devam edin – anlamlı, anlamsız atın.

Onun için, seksen yaşında biri bile çocukça düşünür. Seks güzeldir, seks iyidir, fakat son değildir. O omega değil, alfadır. İnsan onu aşmalıdır, fakat aşmak ayıp değildir! Onu aşmak için onun içinden geçmelidir. Tantra seks konusundaki en sağlıklı tavırdır. O, seksin iyi, sağlıklı, doğal olduğunu, fakat seksin üremeden daha çok olanağı olduğunu söyler. Ve seksin sırf eğlenceden daha çok olanağı vardır. Seks, içinde nihai olandan, samadhi’den bir şey taşır. Muladhar çakrası gevşetilmeli, kabızlıktan, ishalden kurtarılmalıdır. Muladhar çakrası en el- verişli şekilde, yüzde yüz işlev görmelidir; o zaman enerji devinmeye başlar. İkinci çakra svadhishthan’dır. Bu, ölüm merkezidir. Bu iki merkez çok zarar görmüştür, çünkü insan seksten ve ölümden korkar. Onun için ölümden kaçınılır … ölüm hakkında konuşmayın! Sadece onu unutun, o yok. Bazen var olsa bile dikkat etmeyin. Sonsuza dek yaşayacağınızı düşünmeye devam edin; ölümden kaçın! Tantra der ki: Seksten kaçmayın, ölümden kaçmayın. Saraha’nın meditasyon yapmak için ölü yakma alanına gitmesinin nedeni budur – ölümden kaçmamak. Ve sağlıklı, tam kapa- siteli bir seks hayatı yaşamak için bir okçu kadınla gitti. Bir kadınla ölü yakma alanında yaşarken bu iki merkez gevşemek zorundaydı; ölüm ve seks merkezleri. Bir kez ölümü kabul ederseniz, artık ondan korkmazsınız; bir kez seksi kabul ederseniz, artık ondan korkmazsınız; iki alt merkeziniz rahatlar. Ve bunlar toplum tarafından zarar verilen iki alt merkezdir. Bir kez gevşetildiklerinde…

Diğer beş merkez zarar görmemiştir. Onlara zarar vermenin gereği yoktur, çünkü insanlar bu beş merkezde yaşamazlar. Bu iki merkez doğal olarak ulaşılabilirdir. Doğum olmuştur; seks merkezi, muladhar. Ölüm olacaktır; svadhishthan, ikinci merkez. Bu ikisi herkesin ha- yatındadır, bunun için toplum ikisini de yıkmış ve insanı yönlendirmeye, ona hakim olmaya çalışmıştır. Tantra der ki: Sevişirken meditasyon yapın, birisi ölürken meditasyon yapın; gidin, izleyin, görün. Ölen adamın yanında oturun. Ölümünü hissedin, ona katılın. Ölen insanla derin bir meditasyona girin. Ve bir insan ölürken ölümün tadını alma olasılığı vardır, çünkü bir insan ölürken svadhishtha çakrasından o kadar çok enerji salar ki. Salmalıdır, çünkü ölüyordur. Öldüğü için svadhishtha çakrasında bastırılmış tüm enerji salınır; bunu salmadan ölemez. Onun için, bir insan ölürken fırsatı kaçırmayın. Eğer ölen insana yakınsanız sessizce oturun ve sessizce meditasyon yapın. O insan öldüğü zaman ani bir patlamayla enerji her yana dağılır ve ölümün tadını alabilirsiniz. Ve bu size büyük bir rahatlama verir. Evet, ölüm vuku bulur, fakat kimse ölmez. Evet, ölüm vuku bulur, fakat esasında ölüm asla vuku bulmaz. Sevişirken meditasyon yapın ki samadhi’den bir şeyin içinize nüfuz ettiğini bilebilesiniz. Ve ölüm üstüne meditasyon yaparken derinine inin ki ölümün içine ölümsüz bir şeyin girdiğini görebilin. Bu iki deneyim kolayca yükselmenize yardım eder. Neyse ki diğer beş merkez zarar görmemiştir; mükemmel ahenk içindedirler, sadece içlerinden enerji geçmelidir. Eğer bu ilk iki merkeze yardım edilirse enerji hareket etmeye başlar. Onun için, ölümle seks iki meditasyon konunuz olsun.

 

Tantra En Yüksek Bilgelik / Ganj Yayınları

tıkla ve indirimli satın al

Hakkında Osho

Bir de buna bakmaya ne dersiniz?

Seksin ruhsallığı

Şu yirminci yüzyıl insanları bile seks hakkında büyük bir cehalet içinde yaşamaktadır. Hatta senin daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir