30 Mayıs 2017, Salı
Önemli Haber

Tanrı Nerede Saklansın?

Eski bir hikâye vardır…
Tanrı Dünya’yı yarattı. Sonra yeryüzünde yaşamaya başladı. Hayal edebilirsin… Sorunları çok fazlaydı, herkes şikâyet ediyordu, herkes acayip saatlerde kapısını çalıyordu. Gece insanlar gelecek ve “Bu yanlış, bugün yağmura ihtiyacımız var, çok sıcak” diyecekti. Ve hemen ardından biri gelecek ve “Yağmur getirme, bir şey yapıyorum ve o her şeyi bozacak” diyecekti.
Ve Tanrı neredeyse çıldırmak üzereydi… “Ne yapmalı? Bu kadar çok insan, bu kadar çok arzu ve herkesin beklentisi var ve herkes tatmin olmak istiyor ve arzuları o kadar çelişkili ki!

Çiftçi yağmur istiyor ve çömlekçi yağmur istemiyor çünkü çömlekler yapmıştır ve hepsi mahvolacaktır, birkaç gün sıcak güneşe ihtiyacı vardır…” Vesaire.
Sonra Tanrı konseyini çağırdı ve sordu “Ne yapmalı? Beni çılgına çevirecekler ve onları tatmin edemiyorum. Veya bir gün beni öldürecekler! Saklanacak bir yer bulmalıyım.”
Ve birçok şey önerdiler. Birisi “Bu bir sorun değil, Everest’e git. O, Himalayalar’ın zirvesi oraya kimse erişemez” dedi.

Tanrı, “Bilmiyorsun! Sadece birkaç saniye sonra” dedi. Tanrı için o sadece birkaç saniye sonradır, “Edmund Hillary, Tenzing ile birlikte oraya ulaşacak ve sonra sorun başlayacak. Ve bir kez bildiklerinde, helikopterler ve otobüslerle gelecekler…

Hayır, bu olmayacak. Bu, bir şeyleri sadece birkaç saniyeliğine çözecek.” Hatırla, Tanrı’nın farklı bir türde zamanı vardır. Hindistan’da milyonlarca yılın Tanrı’nın bir günü olduğunu söyleriz, o yüzden birkaç saniye…
Ve sonra birisi önerdi “Neden Ay olmasın?”
“O da çok uzak değil; birkaç saniye daha ve birileri Ay’a ulaşacak.”
Ve uzak yıldızları önerdiler fakat Tanrı “Bu, sorunu çözmeyecek. Sadece bir tür erteleme. Ben kalıcı bir çözüm istiyorum” dedi. Sonra, Tanrı’nın eski bir hizmetkârı yaklaştı, kulağına bir şey fısıldadı ve Tanrı dedi ki “Haklısın. Bu olur!”
Ve eski hizmetkâr söyle söylemişti, “İnsanoğlunun asla erişemeyeceği bir yer var, onun kendi içine saklan.”

Ve o zamandan beri, orası Tanrı’nın saklandığı yerdir; insanın kendi içi. Bu insanın düşüneceği en son yerdir.

Tantra deneyimi; Aşk devrimi
Ganj yayıncılık

Hakkında Osho

Bir de buna bakmaya ne dersiniz?

Kendine Saygı Duy!

Sürekli sorumluluğunu başka birisinin omuzlarına yüklüyorsun: Tanrı sorumludur, kader sorumludur, Adem ile Havva sorumludur. Tanrı’ya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir